Párhuzamosan indult el az Óbudai Egyetem két Minecraft-alapú Nyári Gyerekegyetemi tábora!

Párhuzamosan indult el az Óbudai Egyetem két Minecraft-alapú Nyári Gyerekegyetemi tábora!

2025. július 7-én hivatalosan is elkezdődött az Óbudai Egyetem két párhuzamosan futó nyári tábora. A 10 és 14 év közötti gyerekek élményalapú oktatáson keresztül merülhetnek el a természettudományok világában. A „Green City Development – Zöldenergia a Minecraft világában” és a „Programozás alapjai a Minecraft világában” című táborok közös célja, hogy a résztvevők játékos formában ismerkedjenek meg a mérnöki gondolkodással, az energetika alapjaival, valamint a programozással és ipari automatizálással

Green City Development - Zöldenergia a Minecraft világában

A zöldenergia témájú tábor első napján a résztvevők közösen gondolták végig az energetika fogalmát. Átbeszélték honnan származik, milyen energiaforrásokat használ az emberiség és ezek milyen előnyökkel vagy hátrányokkal járnak. Ezután három csapat alakult: bányászok, építők és ellátmányosok, akik a Minecraft világán belül kezdték el a közös munkát. A nap végére elkészült négy vízimalom, egy nagyméretű szélmalom, valamint egy összetett fogaskerék és tengelyrendszer. A gyerekek saját ötleteik alapján és egymással együttműködve oldották meg a feladatokat. A cél az, hogy a gyerekek már ilyen fiatalon megtapasztalják a csapatmunka és a műszaki gondolkodás erejét, számolnak be ezekről a tábor oktatói: B.Nagy Roland Kevin és Balázs Máté Károly.

A képen bal oldalt az elkészült szélmalom és az alapanyagokat fogadó raktár látható. Jobbra az ellátmányos csapat által létrehozott farm és veteményes figyelhető meg
A második képen a szélmalom belsejében található működő erőátviteli rendszer látható
Ez a tábor a HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01-01-101162435 számú FAWORIT Horizon Europe projekt támogatásával valósul meg.

Programozás alapjai a Minecraft világában

A programozótábor résztvevői a digitális világ alapjaival kezdtek: megismerték a számítógép hardver- és szoftverkomponenseit, majd egy bináris számrendszeres logikai modul építésébe fogtak bele a redstone segítségével. A nap fénypontja az volt, amikor a gyerekek saját összeadó hálózatot építettek a Minecraft világában – ezzel már az algoritmikus gondolkodás alapjait gyakorolták. A délután közös túlélőjátékkal zárult, amelynek során megkezdték egy város felépítését – ez lesz a holnapi programozási feladatok színtere. A tábor a Lua nyelven történő programozásra épül, amely a Minecraftban működő ComputerCraft modifikáció segítségével lehetővé teszi a játékbeli rendszerek automatizálását. A gyerekek nemcsak kódolni tanulnak, hanem azt is, hogyan lehet valós ipari automatizálási problémákat megoldani játékos környezetben, számol be ezekről a tábor oktatója: Fodor Attila.

A képen egy Lua nyelven írt kódrészlet látható, amely képes kiolvasni egy láda tartalmát és az adatokat megjeleníti.
Ezen a képen egy teknőc robot jelentése látható, amely egy képernyőn jeleníti meg az aktuális készletet és állapotokat.

Közös cél: élménnyé tenni a tanulást

Mindkét tábor az Óbudai Egyetem STEAM Irodájának szervezésében kerül megrendezés.
A zöldenergiákra épülő tábor, a FAWORIT Horizon Europe projekt támogatásával valósul meg. A táborvezető Márton Zoltán szerint: „Ezek a programok nemcsak a jövő mérnökeit vagy programozóit nevelik ki – hanem olyan gondolkodó fiatalokat, akik képesek kreatív és rendszerszintű megközelítéssel ránézni a világ problémáira.”

A tábor első napja alapján világosan látszik: a Minecraft nem csupán játék – hanem egy olyan eszköz, amelyen keresztül komoly ismereteket és készségeket lehet élményszerűen átadni.

A táborok szakmai megvalósítását Kirchhof Sándor, az Óbudai Egyetem STEAM Irodájának IT projektmenedzsere vezeti, aki Márton Zoltánnal közösen immár negyedik éve indítja útjára az egyetem Nyári Gyerekegyetemi programját. A helyszínen öt kolléga figyel folyamatosan a táborozókra.

A jövő héten az e-sport kerül reflektorfénybe a Minecraft világában, míg azt követően már pedagógusok ülnek a STEM Iroda nyári táborának padjaiba.

A fényképeket készítette: Sárai Judit és az oktatók

Táborunk támogatói:

Share this post