A kulisszák mögött – Nyári Gyerekegyetemi napok

A mai napunk Márton Zoltán, táborvezető izgalmas előadásával kezdődött a szélerőművekről, bemutatva felépítésüket, felhasználásukat, előnyeiket és hátrányaikat, valamint Magyarországon való használatukat.

A projektmunka folytatásaként Kirchhof Sándor szimulációs előadáson mutatta be a szélerőművek Minecraft világában történő megvalósítását. Az oktató részletesen bemutatta a szélerőművet toronytól a lapátig, generátorig, vezetékig és távhálózati elemekig. A táborozók megtanulták, hogy hogyan kell szélerőművet építeni a Minecraftban, és hogyan kell azt működtetni.

Délután a munkát az informatikai laborban folytattuk, ahol a táborozók lelkesen nekiláttak projektfeladatként a szélfarm létrehozásának – amely a sziget lakóinak villamos energiáját biztosítja. Közös együttműködésüknek és csapatszellemüknek köszönhetően sikeresen haladtak előre.

Az építés során odafigyeltek a szélturbinák építési magasságára, a környezeti adottságokra, és mindezt állványszerkezettel hozták létre, mint ahogy a valóéletben is. A teljes szélfarm egy különálló elektromos hálózaton keresztül csatlakozik a központi energiaellátásra. A villamos energia szállításához transzformátort építettek, hogy a veszteség minél kevesebb legyen.

A szélfarm megépítése nagy kihívás volt a táborozók számára, de sikerrel jártak. A szélfarm most már biztosítja a sziget lakóinak a villamos energiát, és ezzel hozzájárul a sziget fenntarthatóságához. A táborozók pedig azt is megtanulták, hogy hogyan kell együttműködni, csapatban dolgozni, és hogyan lehet hatékonyan megoldani a felmerülő konfliktusokat.

A délután szokás szerint Dr. habil. Sanda Dániel önismereti foglalkozásával folytatódott, ahol érdekes logikai feladványokkal, szociális kapcsolatok jelentőségével, fejtörőkkel, és gondolkodtató feladatokkal várta ma is a táborozókat. Ezek az alkalmak tovább erősítették a tábor kohézióját, és segítették a hatékonyabb projektmunkát.